Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Шпигел: МЕРКЕЛ ТАЈНО ГО ПОСЕТИЛА НАВАЛНИ во болница

Германската канцеларка Ангела Меркел тајно го посетила рускиот опозиционер  Алексеј Навални додека тој беше на лекување во болницата „Шарите“ во Берлин, објави неделникот „Шпигел“.

– Канцеларката го посети рускиот опозициски политичар во целосна тајност додека лежеше во болницата „Шарите“ во Берлин, изјави изворот на Шпигел.

Така, како што е наведено во текстот, канцеларката ја покажала солидарноста на германската влада со Навални, како и да не се откажува од намерата да го испита овој случај до крај.

Навални беше пуштен од болницата на 22 септември.

На 20 август, Навални се разболе на летот од Томск кон Москва. Авионот итно слета во Омск. Лидерот на опозицијата беше пренесен во болницата, каде падна во кома. Отпрвин се претпоставуваше дека Навални е отруен од нешто што му беше истурено во чајот на аеродромот.

Лекарите од болницата во Омск тогаш објавија дека неговата здравствена состојба е стабилна и дека, според резултатите од извршените тестови, не се пронајдени знаци на труење, мозочен удар, срцев удар, инфекција или коронавирус во близина на Навални.

На барање на семејството, тој беше префрлен во клиника во Берлин на 22 август.

На 2 септември, германската влада, повикувајќи се на лабораторијата во Бундесверот, објави дека Алексеј Навални е отруен со супстанца од групата хемиски воени отрови, Новичок. На 7 септември, лекарите го разбудија Навални од кома.

Од Русија се бара да спроведе истрага, а официјална Москва инсистира Берлин да и достави информации во врска со Навални.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....