Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ФИЛИПЧЕ: НЕМА НИ КАРАНТИНИ И ЗАТВОРАЊА, САМО КРАТЕЊЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема. Според него многу е тешко е да се утврди кои се фактори кои приоднесуваат за смртноста.

– Се уште има пациенти кои доаѓаат многу доцна кај лекарите, во болниците. Ние секогаш за време на кзризата немавме таква криза да нема болнички кревет за да се смести болен, рече Филипче и додаде дека со оглед на моменталната состојба нема да има ниту карантин, ниту какви било ограничувања на движењето. Уште најави и дека единствено е можно кратење на работно време на угостителските објекти бидејќи таму се собирале поголеми групи граѓани.

Инаку, бројката на починати денеска достигна 729 лица. За разлика од двамилионска Македонија каде се починати околу 730 лица од почеток на пандемијата, во четиримилионска Хрвватска се починати околу 270 лица или речиси три пати помалку починати од корона вирусот за разлика од кај нас.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....