Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ФИЛИПЧЕ: НЕМА НИ КАРАНТИНИ И ЗАТВОРАЊА, САМО КРАТЕЊЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема. Според него многу е тешко е да се утврди кои се фактори кои приоднесуваат за смртноста.

– Се уште има пациенти кои доаѓаат многу доцна кај лекарите, во болниците. Ние секогаш за време на кзризата немавме таква криза да нема болнички кревет за да се смести болен, рече Филипче и додаде дека со оглед на моменталната состојба нема да има ниту карантин, ниту какви било ограничувања на движењето. Уште најави и дека единствено е можно кратење на работно време на угостителските објекти бидејќи таму се собирале поголеми групи граѓани.

Инаку, бројката на починати денеска достигна 729 лица. За разлика од двамилионска Македонија каде се починати околу 730 лица од почеток на пандемијата, во четиримилионска Хрвватска се починати околу 270 лица или речиси три пати помалку починати од корона вирусот за разлика од кај нас.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...