Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Поради приватна прослава во Германија СТАВЕНИ 900 ЛИЦА ВО КАРАНТИН

По семејна приватна прослава во германски град повеќе десетици лица се позитивни на коронавирус, а 900 се во карантин.

Поради заразата на прославата, повеќе училишта морале да превземат мерки за да спречат ширење на вирусот, па околу 900 ученици и наставници се во карантин.

Имено, од прославата досега позитивни на вирусот се 36 лица, но се уште сите гости не се идентификувани.

Според градските власти бројот на заразени би можел да биде многу поголем бидејќи станува збор за роденденска прослава која се одржала на приватен простор,

Според еден весник, прославата започнала рано наутро и траела до доцна во ноќта, а гостите за време на целиот ден се менувале, па е тешко точно да се утврди нивниот број.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...