Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Во немилост на Мурињо: Деле Али ќе биде новиот „Икер Касиљас“

Жозе Мурињо полека го „отпишува“ Деле Али од тимот на Тотенхем. Некогашниот главен играч на тимот од Лондон кој беше баран од гигантите Барселона и Реал Мадрид, сега е во немилост на менаџерот Жозе Мурињо кој го изостави од тимот против Њукасл.

Али играше како стартер и во Скопје против Шкендија, но на невообчаена позиција – како шпиц. И не се снајде Али, па беше заменет, но треба да се има во предвид дека тоа не е негова главна позиција. Тој игра како полушпиц, повеќе како организатор на играта во средниот ред.

Англиските медиуми веќе пишуваат дека Деле Али ќе биде новиот Икер Касиљас. Во времето кога беше во Реал Мадрид, Мурињо го оставаше на клупа Икер, му даваше шанса на Диего Лопез, иако во тоа време Касиљас ја носеше и капитенската лента.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...