Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Турција: Ние ќе го поддржиме Азербејџан со СИТЕ СРЕДСТВА

Турција соопшти дека Ерменија мора веднаш да ги прекине непријателствата против Азербејџан, што ќе го „фрли регионот во оган“ во услови на судири меѓу двајца соседи во отцепениот регион на Нагорно Карабах.

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар истакна дека најголемата пречка за мирот и стабилноста на Кавказ е непријателскиот став на Ерменија.

Акар рече дека оваа земја мора веднаш да го запре непријателството кон Азербејџан, што „ќе го фрли регионот во оган“. Тој ја осуди Ерменија за, како што тврди, провокации против Азербејџан.

Турскиот министер рече дека Анкара ќе го поддржи Баку „со сите средства“, пренесува Ројтерс.

Денес, Владата на Ерменија и претседателот на непризнатата Република Нагорно Карабах прогласија воена состојба и општа мобилизација поради ескалацијата на конфликтот во регионот.

Министерството за одбрана на Азербејџан објави соопштение во кое известува за интензивни конфликти за важни позиции во Нагорно Карабах по целата линија на фронтот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...