Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

НА ПОЛНОЌ ПОГЛЕДНЕТЕ ВО НЕБОТО – ВЕЧЕРВА СЕ ИСПОЛНУВА СЕКОЈА ЖЕЛБА, ноќта спроти Крстовден е посебна

Во недела, 27 септември, Православна црква и верниците го слават големиот христијански празник Крстовден, денот кога беше пронајден Светиот крст.

Тоа е црвена буква и ден на строг пост, само на леб и вода.

– Кој е крстен со крстот, пости на тој Крстовден – е стара изрека и обичај што се почитува.

Според старите верувања, на овој празник се јаде само грозје и ниту едно друго овошје. Освен тоа, потребно е да се среди куќата, да се исперат алиштата, да се среди сè во домаќинството, така што куќата е подготвена за зима.

Стариот обичај поврзан со Крстовден е ноќта пред овој празник кога секоја желба е исполнета, барем така велат …

На полноќ, погледнете во небото, замислете ја желбата јасно и прецизно, кажете ја јасно и гласно, и ако му е драга на Бога, тој ќе ја исполни за вас.

најчитани вести

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...