Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

НАСИМ ХАРАДИНАЈ ОБВИНЕТ за заплашување на сведоци, одмазда и повреда на тајноста

Насим Харадинај е уапсен и пренесен во одделот за притвор на Специјализираниот совет за Косово во Хаг под сомнение дека сторил кривични дела заплашување на сведоци, одмазда и повреда на тајноста на постапката, беше објавено вечерва од таа институција.

Во потерницата за апсење, што е достапна за јавноста, се наведува дека постои сомневање дека Насим Харадинај е кривично одговорен за обид за извршување на кривично дело заплашување на сведоци за време на кривичната постапка.

Особено, Харадинај одржа прес-конференции на 7, 16 и 22 септември, каде што сподели или на друг начин ги стави на располагање на медиумите тајни и доверливи информации и документи во врска со работата на Специјализираниот обвинител на Косово, каде што исто така назначи одредени (потенцијални) ) сведоци и даде информации во врска со нивниот престој и други лични податоци.

Според обвинителот, ова однесување претставува сериозна закана, односно средство за принудување на сведоци, со цел да се одвратат да сведочат или да ги убедат да дадат лажна изјава пред обвинителот и судот.

На ист начин, тој ги изложи потенцијалните сведоци на опасности по нивната безбедност, сè со цел да се одмазди за нивното вистинско сведочење пред истражителите на обвинителството.

Харадинај е обвинет и за кривично дело нарушување на тајноста на постапката со објавување на информации од истрагата и имиња на потенцијални сведоци.

Тој ќе биде притворен во Хаг поради опасност да избега, да може да ги попречи претстојните кривични постапки пред Специјализираните совети против припадниците на ОВК, како и дека ќе продолжи да ги повторува злосторствата за кои веќе се сомнева.

Информациите за датумот и времето на првото појавување на Насим Харадинај пред судијата ќе бидат објавени наскоро, наведува судот.

Тој беше уапсен во петокот на Косово, а нешто порано истиот ден беше уапсен Хисни Гуцати, шефот на здружението на ветерани на ОВК, по што и двајцата беа екстрадирани во Хаг.

Гуцати е обвинет за истите кривични дела, а Специјализираниот обвинител пред неколку дена рече дека ќе ги гони сите што ја попречувале истрагата и ги заплашувале жртвите и сведоците во претстојните постапки.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...