Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

БиХ вооружува голем број муслимански земји, а ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА БАРА ЕКСПЛОЗИВ

Минатата година беше рекордна за наменската индустрија на Босна и Херцеговина.

Извозот изнесуваше повеќе од 122 милиони евра и главно се однесуваше на муниција и во многу помала мера на оружје и делови, како и на експлозив.

Во 2019 година беа постигнати најдобри резултати во извозот на пазарите во Саудиска Арабија (34 проценти) и Египет (28 проценти). Најбаран производ, како и претходните години, е муниција со калибар од 5,56 до 155 мм, пишува Бизнисинфо.

Пад на извозот од 8,64 проценти

Ова беше објавено на состанокот на членовите на Групацијата на наменска индустрија, што се одржа во Сараево со цел усвојување на заеднички акционен план за периодот следната година.

На состанокот се дискутираше и за влијанието на пандемијата врз оваа индустрија. За разлика од повеќето други гранки на економијата, особено металната индустрија, влијанието врз наменската индустрија не е толку силно, иако очекуваниот годишен раст во набудуваниот период сè уште не е забележан (пад на извозот – 8,64 проценти во споредба со првите седум месеци од 2019 година).

Во првите седум месеци структурата на извозот во однос на производите и пазарите е слична на минатата година, со значителен раст на пазарите во Турција, САД и Швајцарија, а нови (врвни) пазари вклучуваат Кувајт, Алжир и Бангладеш.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...