Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Баерн остана со празни раце, талентираниот Американец ја одбра Барселона!

AMSTERDAM, NETHERLANDS - OCTOBER 23: Sergino Dest of Ajax controls the ball during the UEFA Champions League group H match between AFC Ajax and Chelsea FC at Amsterdam Arena on October 23, 2019 in Amsterdam, Netherlands. (Photo by Ricardo Nogueira/Eurasia Sport Images/Getty Images)

Сержињо Дест беше близу до потпис со Баерн Минхен, но во последен момент се променија работите. Талентираниот Американец договори соработка со Барселона до јуни 2025 година, трансферот ќе биде потврден во следните неколку часа.

Дест игра на позицијата десен бек и има само 19 години, претходно воодушеви со добрите партии во дресот на Ајакс, па го привлече вниманието на имиња како Баерн и Барселона.

Финансиските детали не се познато, но претходно Ајакс за неговите услуги бараше од од 15 до 20 милиони евра. Со неговото доаѓање ќе се потполни местото на Семедо, кој замина во Вулверхемптон.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...