Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

АВИОНИ ГИ НАПАДНАЛЕ ЕРМЕНСКИТЕ ПОЗИЦИИ: Започнува офанзивата на Азербејџан

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан на својата Фејсбук страница објави дека авионот на азербејџанското воено воздухопловство го започнал нападот во правец на Нагорно Карабах.

Според него, вооружените сили на Азербејџан извршиле напад врз непризнатата република.

„Непријателот го започна нападот врз Арках. Армијата на одбраната успешно се спротивстави на нападот. Ситуацијата е во состојба на оперативен развој “, напиша Пашинијан.

Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ…

Gepostet von Nikol Pashinyan / Նիկոլ Փաշինյան am Samstag, 26. September 2020

Претходно, азербејџанското Министерство за одбрана објави дека ерменските вооружени сили пукале во населените места на демаркационата линија во Нагорно Карабах и дека биле убиени цивили.

Уште во 1991 година, Нагорно-Карабах, населен главно со Ерменци, прогласи независност од Азербејџан.

Баку се обиде да го врати регионот насилно и започна војната.

Во 1994 година, Азербејџан, Ерменија и непризната Република Нагорно-Карабах, со посредство на Русија, потпишаа протокол за прекин на огнот.

Повремено, воените операции продолжија.

Во јули оваа година имаше конфликт на ерменско-азербејџанската граница, на околу 300 километри од Карабах. Бројот на загинати од двете страни беше 18 лица.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...