Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Халид Муслимовиќ ЈА ИЗМАМИЛ ЉУБОВНИЦАТА ЗА 400.000 ДОЛАРИ!

Инспекторите на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА) вчера поднеле кривична пријава до Обвинителството на БиХ против пејачот Халид Муслимовиќ. Познатиот пејач е обвинет за сторени кривични дела перење пари и измама и дека се стекнал со противправна имотна корист од најмалку 209.273 КМ, или околу 105.000 евра.

„Извештајот за злосторството извршено против Х. М. беше поднесено на 21 септември. Повредениот бил од Австралија на начин што бил доведен во заблуда и дека повеќе пати предавал најмалку 209.273 марки на осомничениот на негова штета преку трансфер на пари или во готово.

Осомничените Х.М. се товари дека со цел да го скрие изворот и да овозможи понатамошна употреба, ги подигнал средствата во готово, знаејќи дека се стекнати на незаконски начин, односно со сторено кривично дело измама “, потврдија во СИПА. Според Глас, била оштетена Соња Башиќ од Мелбурн, бидејќи претходно таа тврдеше дека Муслимовиќ ја оштетил за околу 400 000 американски долари.

Во октомври минатата година, во Основниот суд во Бања Лука започна судењето на Муслимовиќ, која е обвинет за вербален и физички напад врз Башиќ во јули 2018 година, откако таа го замолила да и ги врати парите што му ги дала. За време на нејзиното сведочење Башиќ откри дека се запознала со Муслимовиќ за време на неговата турнеја низ Австралија во 2015 година и дека за време на нејзината тригодишна љубовна врска, вклучувајќи патни трошоци и десетици меѓународни трансфери на пари преку Вестерн Унион, таа префрлила скоро 400.000 УСД на сметките на Муслимовиќ.

Таа тврдеше дека тој и ветил дека ќе и ги врати парите, а кога дознала дека е измамена и дека нема ништо, пристигнала во БиХ и се соочила со Муслимовиќ, кој, според обвинението, бил на пат од Приједор кон Бања Лука со своето возило. Најпрво вербално, а потоа и физички ја нападнал Башиќ. На судењето, Муслимовиќ ги отфрли сите обвиненија, тврдејќи дека за него „сè било наместено“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...