8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

“Отидов гола во сауна во Холандија со мојот дечко. Тоа беше ОСВЕЖУВАЧКО ИСКУСТВО!”

Она што е незамисливо за повеќето други Европејци е сосема нормално за Холанѓаните. И знаете што – тие се во право!

Сејди Вајтлукс пишува за британскиот „Метро“:

Единствениот совет што ми го даде дечко ми пред да се осмелиме заедно да ја посетиме сауната во Холандија, во периодот пред почетокот на пандемијата на вирусот корона, беше да се обидам да не зјапам таму долу.

Интересно, за разлика од Велика Британија, сауните во земјата на лалиња и ветерници се придржуваат кон политиката на забранети костуми за капење. Мојот дечко сигурно ме предупреди, грижејќи се за тоа како другите мажи ќе реагираат ако одлучам да се ракувам со нив под тие услови.

Сауни кои им овозможуваат на гостите од двата пола да доаѓаат како да се родени од мајка, им препорачуваат на сите да си понесат своја бањарка и влечки. Тие претежно имаат ресторани каде што можете да уживате и да пиете пијалок додека чекате третман во бањата, па затоа е најдобро да го правите тоа во бањарка.

Помислата да можам да пливам и да ја посетам сауната целосно гола ме наполни со одредена количина страв, но бев подготвена да истражувам, бидејќи сакам сауни и очајно ми требаше релаксација.

Се упативме кон сауната, која е оддалечена околу 40 минути возење од Амстердам. Цената на дневниот билет е 30,5 евра по лице, додека третманите и услугите за ресторани се наплатуваат дополнително.

Откако ја соблеков облеката во соблекувалната, во која беа и жени и мажи, ја зедов наметката и отидов во сауната. Моето момче, кое е Холанѓанец, се тоа му беше нормално, но тој се чувствуваше малку чудно поради мене.

Јасно обележани знаци предупредуваа на забрана за употреба на мобилни телефони, што ме радуваше. Не ми се допаѓа идејата дека луѓето можат да прават несоодветни снимки.

Беше понеделник, но во сауната имаше многу постари гости. Длабоко се издишав, ја соблеков наметката и се истуширав пред да го истражам местото. Имаше неколку простории и надворешна површина со прекрасно уредена градина.

Додека го истражувавме просторот, го имав предвид советот што ми го даде дечко ми и не ги погледував луѓето таму долу.

Морам да признаам дека е прекрасно чувството да пливам без ништо на себе, затоа што обично носам бикини и се грижам дали горниот дел добро ми одговара или не. Да се ​​биде гол во сауна значеше дека не треба да се грижам дали мојот костим за капење ќе одговара добро или не и дека можам целосно да се опуштам.

Се чувствував малку чудно кога влегов во топла када која ја споделив со еден пар, бидејќи не сакам да ја делам кадата со другите дури и кога сум облечена, а камоли кога сум гола.

Му дадов нервозна насмевка на човекот со крајно влакнест грб, чувствувајќи дека моите гради се допираат до него. Се обидов да не се приближувам премногу.

Кога седнавме во кафулето, се изненадив кога таму видов семејство, родители со син и ќерка тинејџерка. Таа сцена ме натера да мислам дека не можам ни да замислам да поминам еден ден така со моите родители.

Подоцна, вечеравме во еден ресторан, облечени во бањарки, и во тоа не видов ништо чудно, бидејќи во Велика Британија е исто.

Во потрага по понатамошно истражување на холандски голи сауни, неколку недели подоцна посетивме друга. Искуството беше слично, но се чувствував побезбедно. За разлика од првата, тука имаше заедничко подрачје за туширање. Се чинеше малку чудно да се истуширам пред непознати жени и мажи, но се обидов да не гледам во други луѓе и се фокусирав на капење.

Таму се пријавивме да учествуваме за мароканска масажа и забележав жена како седи со раширени нозе близу до мојот дечко. Не бев навистина сигурна дали флертува со него или едноставно и беше пријатно да седи таму, но и дечко ми ја забележа нејзината поза. Подоцна ја видовме во еден ресторан со нејзиниот сопруг и децата, како кимна со главата и се обидува да ја извади сликата од нејзината глава.

Се на се, тоа беше освежувачко искуство за мене. Двете сауни што ги посетивме беа убаво украсени места за одмор. Иако не е нешто што можам да го направам со моите родители или пријатели во Велика Британија, тоа беше убаво искуство за еден пар.

Кога еден пријател од Холандија подоцна ме праша зошто воопшто ќе носам облека во сауна, не можев да го најдам вистинскиот одговор, освен што голотијата во мојата земја не се смета за нешто што е традиционално прифатливо.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести