Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Овие славни лица ЗАВРШИЈА МИСТИЧНО И ТРАГИЧНО

Познатите се паметат долго време дури и по нивната смрт. Сепак, некои познати личности се паметат не само по својот живот и дело, туку и по чудните, понекогаш шокантни околности под кои починале. Подолу ви ги пренесуваме најголемите трагедии и завршетоци на животот на sвездите од нашата област.

Силвана Арменулиќ

Една од најголемите југословенски sвезди, познатата пејачка Силвана Арменулиќ, почина во страшна сообраќајна несреќа. Силвана Арменулиќ е родена како Зилха Бајрактаревиќ на 18 мај 1939 година во Добој, а уметничкото име Силвана го доби по тогашната популарна актерка Силвана Мангано.

Познатата пејачка почина на 10 октомври 1976 година во сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш, кај Колари, на 37-годишна возраст, а заедно со неа починаа и нејзината сестра Мирјана (Мирсада) Бајрактаревиќ и Раде Јашаревиќ, шефот на Народниот оркестар на РТ Белград, кој го возеше автомобилот. Нејзината трагична смрт предизвика големо внимание во јавноста, особено поради бројните мистериозни околности што следеа по неа.

Соња Савиќ

Актерката Соња Савиќ ќе го прославеше својот 59-ти роденден на 15 септември ако нејзиниот живот не заврши трагично во 2008 година како резултат на предозирање со хероин. Актерката, која беше сакана и ценета од публиката, беше пронајдена мртва во станот на нејзините родители на 23 септември 2008 година, на 47-годишна возраст. За време на својот живот, Соња се здоби со титулата една од најталентираните, но и најсекси актерки во Југославија.

Во текот на последните години од нејзиниот живот, таа се повлече од јавноста и ја занемари глумата, чувствувајќи се осамена и неразбрана. На едно од интервјуата што го даде кон крајот на својот живот, таа призна дека би сакала да умре во кратка и среќна смрт со оглед на тоа што нејзиниот живот нема смисла затоа што никогаш не родила деца.

Тоше Проески

На автопатот кон Загреб кај Нова Градишка во 2007 година се случи тешка сообраќајна несреќа во која загина Тоше Проески. Автомобилот удрил во камионот од десната страна. Тоше седел на совозачкото место и спиел. Заспа тогаш засекогаш. Тој беше пејач кого сите го сакаа и му претстоеше завидна кариера. Сними и дуети со светски музичари, и живееше само за настапи и обожаватели за кои секогаш имаше време.

На неговиот последен концерт ноќта пред несреќата, тој ги замоли присутните да направат ѕвездено небо со своите мобилни телефони и им рече да не дозволат да се гаси. По неговата смрт, во негова чест се одржуваа концерти на кои е задолжително да се стори токму тоа, ѕвездено небо.

Ена Беговиќ

Познатата актерка, Ена Беговиќ го загуби животот во сообраќајна несреќа во близина на Браш во 2000 година, кога имала само 40 години. Цела поранешна Југославија ја сакаше, таа беше секс симбол на осумдесеттите години и имаше само еден голем страв во животот – страв од возење автомобил и авион. Подоцна, пријателите на Ена рекоа дека таа ја претчувствувала смртта. На тој кобен 15 август, Ена отишла на гости кај нејзиниот пријател композиторот Стипица Калоѓера со нејзиниот сопруг Јосип Радеjак, неговиот син Лео, нејзината мајка Тереза и нивната мала ќерка Лана. Никој не се сомневаше дека ова е нејзиното последно патување. Лео Радеjак одлучил да го остави својот татко да вози откако удрил во карпа и ја скршил магленката.

Застанале на рид и двајцата излегле од автомобилот, кој неконтролирано започнал да се лизга наназад, па Ена и Тереза се обидоа да излезат од автомобилот со Лана. Возилото завршило во бездна. Тереза (65) претрпела повеќе повреди, а малата Лана заврши во болницата. Јосип Радеjак и неговиот син Лео не беа повредени. Немаше спас за Ени. Повредите биле претешки и набргу починала.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...