Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОВА НЕМА ДА ГО ВИДИТЕ НА ДРУГО МЕСТО: Чуден град, изграден за да не се плаќа данок!

Прашајте ги искусните патници и Италијанците каде да одите на патување на југот на Италија – сигурни сме дека списокот нема да помине без мал град на ридовите на провинцијата Бари.

Местото се вика Алберобело, а неговите заштитени знаци се т.н. trulli колиби. Еден поглед кон градот и ќе помислите дека сте влегле во најромантичната верзија на руралното Средоземно Море од 16 век.

Причината за тоа е нејзината бајковита архитектура, т.е. традиционална конструкција на камени куќи со кровови во форма на конус. Изградбата од овој тип беше присутна и пред (и надвор од Италија), но подобра организација и обединување се случи пред 500 години.

Постојат бројни верзии за тоа зошто е изграден Алберобело, но најпопуларна е онаа што најмногу им одговара на луѓето: приказна која вели дека населбата е изградена од вековната потреба на човекот да избегне плаќање данок.

Имено, кога Кралството Неапол го испратило „својот човек“ да собира даноци, локалните власти измислиле со трик: да се изгради феудална населба од варовник без врзивни елементи, што може лесно да се расклопи и повторно да се изгради кога даночните обврзници ќе заминат.

Со текот на времето, тие добија кралски привилегии што ги ослободија од феудалните такси, но тие го задржаа стилот на градење: дебелите покриви и добрата изолација ги направија овие „станови“ пријатни во лето и топли во зима.

Можеби на почетокот изгледа како отворен музеј на античко време и изненадува идејата дека некој сè уште живее таму, но овој град има дури 11.000 жители. Покрај тоа, западните туристи покажуваат голем интерес за купување на овие имоти што ќе бидат претворени во викендички.

Овој стил на градба не е непознат во светот. Многумина веднаш ќе се сетат на истриските казуни, а слични градби може да се најдат од Медитеранот до Германија. Тие служеа главно како засолниште за земјоделците или како магацин, иако некои од нив живееја во нив.

Особеноста на ова италијанско место е сепак тоа што на толку мала област се совршено зачувани бројни примероци, кои и денес се живи, па затоа во 1996 година, УНЕСКО го вклучи на списокот на светско наследство во Европа.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...