Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЗАБОРАВАТЕ ШТО СТЕ СОНУВАЛЕ, еве начин како да се сетите на тоа

Австралиски научници од универзитетот Монаш откриле зошто луѓето ги забораваат соништата.

Научниците претпоставуваат дека додека некое лице спие, хипокампусот, дел од мозокот што е задолжен за претворање на краткорочна во долгорочна меморија, оди да спие последен. Бидејќи вториот заспива, овој дел од мозокот се буди последен.

Поради оваа причина, кога ќе се разбудиме, сонот не успева да премине од краткорочна меморија во долгорочна. Сепак, тоа може да се смени.

За да може човек да се сети на соништата, неопходно е да пие поголема количина вода пред спиење за да се буди почесто ноќе и, со тоа, да го активира својот хипокампус. Сепак, овој начин на спиење секако влијае на квалитетот на спиењето.

Полесно е да си поставите задача да сакате да запомните важен сон. Научниците веруваат дека со овој пристап, соништата подобро се паметат.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...