Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Алфонсо Дејвис, момчето кое стана Европски првак, а не доби работа во Мекдоналдс

Веќе на големи се пишува во странските медиуми за Алфонсо Дејвис играчот на БАерн Минхен и неговата животна приказна. Тој преку бегалските кампови во Гана и Либерија некако стигнува до Канада со своето семејство, кое било икслучително сиромашно.

Сепак, спасот Дејвис го барал во фудбалот иако тоа на почетокот не изгледало ветувачки. Тој одсекогаш како што и самиот тврди сакал да му помага на своето семејство околу финансиите често бил во потрага по работа. Аплицирал и во Мекдоналдс.

„Вие од Мекдоналдс, да знаете дека своевремено аплицирав за работа во една од вашите франшизи, но никогаш не добил повратен меил. Никаков одговор“ – напиша Дејвис на своите профили на социјалните мрежи.

Останатото во врска со младиот Канаѓанец е историја. Беше откриен од страна на Хасан Салихамиџиќ на еден од развојните турнири во САД и Канада и веднаш беше доведен во Баерн Минхен.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...