Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Ѓукановиќ: НЕМАМ НАМЕРА ДА ПОДНЕСАМ ОСТАВКА, можат да бараат што сакаат

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, се огласи за првата седница на новиот парламент и објасни дека претходно преземените обврски го спречиле да присуствува, но и дека нема намера да поднесе оставка.

– Сè уште е само протоколарно прашање. Многу е поважно што постојано изјавувавме дека ги признаваме резултатите од изборите и им честитаме на победниците. Ќе сториме сè за трансферот на власта да се одвива брзо и непречено”, рече тојво интервју за Око Глобуса

За потсетување, Алекса Бечиќ, новоизбраниот претседател на Собранието, побара оставка пред неколку дена, а Ѓукановиќ рече дека ќе остане на таа позиција.

– Секој може да побара моја оставка, а сега и јас можам да побарам негова оставка. Јас сум легитимно избран претседател, многу сум горд на сè што постигнавме и мислам дека треба да продолжам да работам. Кој не сака да соработува, нема го загрози моето функционирање како претседател. Имам одреден капацитет на уставни овластувања што ќе ги користам како порано, рече Ѓукановиќ.

Споредувајќи ја ситуацијата со онаа на хрватската политичка сцена, тој рече дека во Црна Гора ќе има „нормална кохабитација, барем што се однесува до мене“.

Тој изјави дека последната фаза на легитимирање на изборниот процес започна со конституирање на Собранието.

– Претседателот на парламентот е избран и барем неформално го објави кандидатот за премиер. Велам неформално, затоа што сега започнува да тече период  од еден месец во кој претседателот ќе се консултира со лидерите на политичките партии. Владата мора да биде конституирана во следните 90 дена, заклучи тој.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...