Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување АЛБАНЦИТЕ СЕ ПОНИЖЕНИ И ДЕГРАДИРАНИ

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во денешното гостување на 24 Телевизија истакна дека албанскиот народ не заслужува да биде деградиран и понижен, одлуката за вработувања по етнички клуч е популистичка.

Албанскиот народ во Македонија не е народ кој заслужува да биде деградиран и ставен под етнички клуч да Владата субвенционира наше вработување, вели Шаќири.

Шаќири вели дека албанскиот народ и донел две нобелови награди на оваа земја, Мајка Тереза и Ферид Мурати, па по тоа ваквото деградирање и потценување е популистички.

Таа посочи дека има доволно квалитетен кадар кој може сам да се вработи и да оди кариерно напред, популистички е затоа што тие си признааваат дека вработувањата по етнички клуч на лабанците се нивен успех и на нивните политики и вледеење.

-Се сложувам дека во јавниот сектор треба да им застапеност на албанците, но кога разговараме за приватен сектор се сложувам дека треба да се зголеми вработеноста кај албанците, меѓутоа начинот и пристапот е популистички и за жал предизвикува реакции и од страна на македонците, критикуваше Шаќири.

Таа вели дека не конкурирала никогаш во животот на некое работно место како албанка, туку како дипломиран правник и магистар по правни науки, интелектуалците кои имаат добро SV немаат потреба да бидат само една квота, етничката припадност е дел од идентитетот, но не и клуч за вработување.

Шаќири истакна исто така дека невозможно е интелектуалец кој учел во Макеонија да не го познава македонскиот јазик.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...