Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

УАПСЕН БРАТУЧЕДОТ НА РАМУШ ХАРАДИНАЈ

Потпретседателот на здружението на ветерани од таканаречената Ослободителна војска на Косово, Насим Харадинај, е уапсен денес во Приштина.

Според „Газета експрес“, тој бил уапсен од припадници на специјалните сили на пат за телевизијата Т7 на интервју.

Харадинај одбил да влезе во автомобилот и чекал додека не пристигнат припадниците на косовската полиција.

Насим Харадинај, брат од чичкото на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, го обвини новинарот Вехби Кајтази за апсењењето.

– Не одам со нив, само со косовската полиција – рече Харадинај за „Експрес“

Ова денес беше второ апсење на припадници на поранешна ОВК.

Првото нешто се случи околу пладне, во просториите на здружението на ветерани на ОВК, кога членови на ЕУЛЕКС упаднале и го уапсиле претседателот на ова здружение, Хисни Гукати.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...