Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Најдебелиот човек на светот ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ (ФОТО)

Мексиканецот Хуан Педро Франко, кој пред три години влезе во Гинисовата книга на рекорди со 595 килограми како најтежок човек на светот, го победи коронавирусот.

Диетата и физичките вежби, како и операцијата за намалување на желудникот, очигледно ми помогнаа во тоа, изјави 36-годишниот Франко за АФП.

Тој изгубил 208 килограми, но долгогодишниот дијабетес, високиот крвен притисок и хроничните белодробни заболувања му ја отежнале борбата против коронавирусот.

Имал висока температура, главоболки и по целото тело и големи тешкотии му создавало гушењето, открива Франко, кој живее во сојузната држава Агуаскалиентес во централно Мексико.

– Тоа е многу агресивна болест, рече тој.

Според официјалните податоци, дури една четвртина од 74.000 лица во Мексико, кои починале како резултат на инфекција на коронавирусот, биле со прекумерна тежина.

– Дијабетичари, хипертензиви и срцеви пациенти се подложни на компликации од коронавирусна инфекција – вели Хозе Антонио Кастанеда, шеф на тимот што го третираше Франко од дебелина.

– Нивните шанси да се спасат се многу мали – додава тој.

Неговиот пациент, кој некогаш не можеше да стане од кревет поради својата тежина, е еден од исклучоците.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...