Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Најдебелиот човек на светот ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ (ФОТО)

Мексиканецот Хуан Педро Франко, кој пред три години влезе во Гинисовата книга на рекорди со 595 килограми како најтежок човек на светот, го победи коронавирусот.

Диетата и физичките вежби, како и операцијата за намалување на желудникот, очигледно ми помогнаа во тоа, изјави 36-годишниот Франко за АФП.

Тој изгубил 208 килограми, но долгогодишниот дијабетес, високиот крвен притисок и хроничните белодробни заболувања му ја отежнале борбата против коронавирусот.

Имал висока температура, главоболки и по целото тело и големи тешкотии му создавало гушењето, открива Франко, кој живее во сојузната држава Агуаскалиентес во централно Мексико.

– Тоа е многу агресивна болест, рече тој.

Според официјалните податоци, дури една четвртина од 74.000 лица во Мексико, кои починале како резултат на инфекција на коронавирусот, биле со прекумерна тежина.

– Дијабетичари, хипертензиви и срцеви пациенти се подложни на компликации од коронавирусна инфекција – вели Хозе Антонио Кастанеда, шеф на тимот што го третираше Франко од дебелина.

– Нивните шанси да се спасат се многу мали – додава тој.

Неговиот пациент, кој некогаш не можеше да стане од кревет поради својата тежина, е еден од исклучоците.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...