Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЗОШТО БИЛ ГЕЈТС ДАВА МИЛИОНИ ВО ШВАЈЦАРИЈА, теорија на заговор или тајна сакаат да ја сокријат?

Bill Gates, co-chair of the Bill and Melinda Gates Foundation, speaks during the Bloomberg New Economy Forum in Beijing, China, on Thursday, Nov. 21, 2019. The New Economy Forum, organized by Bloomberg Media Group, a division of Bloomberg LP, aims to bring together leaders from public and private sectors to find solutions to the world's greatest challenges. Photographer: Takaaki Iwabu/Bloomberg

За многумина е очигледно дека Швајцарија може да финансира сè самостојно, и покрај тоа, прифаќа пари од милијардери.

Надлежниот орган за лиценцирање, Свисмедик, кој одлучува која вакцина и кои медицински помагала се користат во Швајцарија, добива средства од фондацијата на Бил Гејтс што за многумина зборува за неговата улога. Институтот, кој припаѓа на Министерството за внатрешни работи, не се финансира само со пари и такси на даночни обврзници за постапки за одобрување: Од 2016 година, Свисмедик, од Бил Гејтс има добиено околу 2 милиони франци.  

Според невладините проблематично е кога државната здравствена установа прифаќа приватни средства, бидејќи независноста е најважна за ваквите институции.

Фактот дека парите доаѓаат од Фондацијата на Гејтс е особено зачинет во времето на пандемијата, дури иако проектот беше лансиран во 2015 година. На Интернет моментално кружат секакви теории на заговор за Гејтс и неговата улога во пандемијата.

Се разбира, ваквите теории се целосно неосновани. Без оглед на ова, мора да се доведе во прашање што прават приватните фондови во јавното здравство – Затоа е несфатливо за јавноста зошто Свисмедик не дозволува сојузната влада да ги пополни своите финансиски празнини, бидејќи Швајцарија лесно може самостојно да финансира вакви проекти.

За националниот советник Ивет Естерман, плаќањата од Фондацијата на Гејтс се доказ за многу врски во здравствениот систем. Ова доведува до повисоки цени. Сите актери се испреплетени. Федералниот совет троши милиони на алијансата за вакцинација, а Гејтс донира на Свисмедик. Нема додадена вредност за ова, вели Естерман.

Според Свисмедик, ова се наменети средства што ги користи институтот за финансирање.  Експертите на Свисмедик одржуваат курсеви за вработените во телата за одобрување на лекови во африканските земји.

Парите од Фондацијата Гејтс, велат тие, се користат само за плати и патни трошоци на вработените и инструкторите за курсеви. Сметководството се спроведува одделно од сметководството на Свисмедик.

Властите го отфрлаат фактот дека средствата ја нарушуваат независноста на Свисмедик:

-Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс само предлага проекти и не наметнува агенда, рече портпаролката.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...