Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЕДНИОТ ПИЛОТ ЗАГИНАЛ, ПО ДРУГИОТ СЕ ТРАГА

Еден пилот загинал во падот на авионот МИГ-21 на војската на Србија, кај Мали Зворник, додека за другиот и понатаму се трага. 

Како што пишува српски Телеграф, леталото се урнало во дворот на еден мештанин кој во таа прилика е повреден.

До несреќата дошло за време на извршување на редовната летачка задача, утринава околу 9 часот. Авионот, како што соопштуваат од српското министерство за одбрана, утринава бил прегледан во склад со сите процедури и после прегледот било констатирано дека е исправен и подготвен за лет. 

Инаку, станува збор за единствениот МИГ-21 кој бил активен во војската на Србија, двосед, ремонтиран во 2016 година. Авионот уште бил и најмлад МИГ-21 набавен во декември 1986 година. После ремонтот добил дозвола да лета до 2026, а после ремонтот бил приземјен во 2018 за повторно да почне да лета во почетокот на мај годинава. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...