Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Георгиев: ГОДИНА ДЕНА ГО ПЛАЧЕВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

Јас го отплакав, година дена го плачев Преспанскиот договор, изјави во Клик Плус на ТВ 21, Гордан Георгиев, екс пратеник од СДСМ.

– Јас гласав за, напишав дека ќе гласам за, но имам многу сериозни забелешки. Многу ми се посериозни мотивите околу фабрикуваното двотретинско мнозинство. Топа се тули во зградата наречена Македонија кои се многу кршливи, истакна Георгиев.

Во однос на заканите на Бугарија тој вели дека Меморандумот на Бугарија, тие се многу експлицитни и велат дека не не признаваат како нација и тоа го прават на некоректен начин.

– Мислам дека комисијата наша е добра и дека е принципиелна и ќе издржат што ќе биде со политичките елити, ако Заев одлучи да ја истера работава сам ќе имаме долгорочен проблем со Бугарија, потенцираше Георгиев.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...