Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Ѓукановиќ НЕ БРЗА ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ за новата влада

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ќе го предложи мандатарот за состав на владата до 23 октомври, изјавија од канцеларијата на претседателот за МИНА.

– Согласно надлежностите утврдени со Уставот, претседателот на Црна Гора ќе ги изврши предвидените процедури и ќе предложи мандат за состав на влада во рок од 30 дена од денот на конституирање на парламентот, соопшти кабинетот, пренесува „Вијести“.

Пратениците на новото парламентарно мнозинство, 41 од нив, со свој потпис го поддржаа носителот на листата „За иднината на Црна Гора“, Здравко Кривокапиќ, за мандатар на новата влада.

Мандатарот ја објавува својата програма во Собранието и го предлага составот на владата.

Собранието одлучува за програмата на мандатарот и за предлогот за состав на владата истовремено.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...