Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Циклон се движи кон Македонија-Викендот може да падне и првиот снег

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за локален краткотраен дожд. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Утре ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека во доцните попладневни и вечерни часови во западните предели ќе започнат врнежи од дожд кој во текот на ноќта кон сабота ќе се прошират и во останатите предели. Максималните дневни температури во петок ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени.

Во сабота под влијание на циклонска активност времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат интензивни, локално ќе биде нестабилно со појава на грмежи а ќе дува и засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на големко опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот само од 16 до 24 степени, прогнозира Славчо Попоски.

За време на викендот исто така поради спуштањето на многу постуден воздух, не се исклучува можноста на највисоките планински врвови да падне и првиот снег.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...