Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Мицотакис: Да се почитуваат мерките за самозаштита, ЗА ДА НЕ СЕ ЗАТВОРАМЕ ПОВТОРНО ВО КАРАНТИН

Дилемата самозаштита или карантин ја постави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата нова телевизиска порака до граѓаните во која говореше за ситуацијата со коронавиусот во Грција, за потребата да се почитуват мерките, ставајќи го акцентот на употребата на маска, за индивидуалната одговорност, а секако, не соопшти дополнителни рестриктивни мерки, јави дописничката на МИА од Атина.

Ќе кажам отворено. Дилемата е самозаштита или карантин. И знаејќи ги последиците од вторто, должни сме да го избереме првото. Без многу зборови, но со малку постапки, проверени и ефективни: дистанца, лична хигиена, а особено маска, додека да се најде лек и вакцина. Секако, би се осмелил да кажам дека маската е вакцина, додека да дојде вакцината, порача Мицотакис.

Објасни дека во справувањето со новиот бран на пандемијата „треба држвата, научниците и граѓаните уште потесно да соработуваат со поголема меѓусебна доверба“, додаде дека земјата, сега е повеќе подготвена од претходно, бидејќи познато е кои мерки носат резултат, но истакна дека дури и најефективната мерка „зависи од доследото спроведување“.

Или повторно заедно ќе успееме или заедно ќе ја загубиме шансата, истана грчкиот премиер.

Додаде дека следните седмици ќе бидат одлучни за следните месеци, а можеби и години.

Поминавме седум тешки месеци. Владата, потсетувам дека иствремено се бори на многу фронтови: националните прашања, мигрантското прашање, економијата, но и природните катастрофи. Но, особено во војната за здравјето, како никаде на друго место, свесниот граѓанин ни е потребен за сојузник, рече грчкиот премиер.

Во речиси десет минутната порака до граѓаните, Мицотакис говореше и за здравствениот систем, истакна дека е зголемен бројот на кревети на Одделите за интензивна нега, од 557 на речиси 1.000, вработени се околу 6.200 нови болничари и лекари, зголемен е дневниот број на тестови и сл.

Во Грција денеска се регистрирани 342 нови случаи на Ковид-19, а починаа девет лица.

Од почетокот на епидемијата заразени се 16.627, а починаа 366 лица.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....