Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Зошто ги забораваме соновите и КАКО МОЖЕ ТОА ДА СЕ ПРОМЕНИ

Австралиските научници од универзитетот Монаш откриле зошто луѓето ги забораваат на соништата, откако ќе се разбудат и колку и да сакаат да се сетат на нив често не можат.

Научниците претпоставуваат дека додека некое лице спие, хипокампусот, дел од мозокот кој е задолжен за претворање на краткорочна во долгорочна меморија, оди да спие последен. Бидејќи вториот заспива, овој дел од мозокот се буди последен.

Поради оваа причина, кога ќе се разбудиме, сонот не успева да премине од краткорочна меморија во долгорочна. Сепак, тоа може да се смени.

За да може човек да се сети на соништата, неопходно е да пие поголема количина вода пред спиење за да се буди почесто ноќе и, со тоа, да го активира својот хипокампус. Сепак, овој начин секако влијае на квалитетот на спиењето.

Полесно е да си поставите задача да сакате да запомните важен сон. Научниците веруваат дека со овој пристап, соништата подобро се паметат.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...