Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

ТЕНИСКА „КАША-ПОПАРА“: Џумхур не може да игра иако е негативен, Пер може и со позитивен тест на Ковид-19!?

Додека на Босанецот, Дамир Џумхур организаторите на Ролан Гарос не му дозволија да игра иако е негативен на тестот за Ковид-19, францускиот тенисер Беноа Пер стартуваше со настапи на АТП турнирот во Хамбургер иако имаше позитивен тест на коронавирусот.

Французинот се појави на теренот во Хамбург денеска на дуелот со Норвежанецот Руд, но не го издржа мечот и го предаде во вториот сет. Ова и не треба да изненадува, бидејќи Пер имаше проблеми со коронавирусот уште од УС Опен, каде што не можеше да игра.

За да бидат работите поинтересни, лекарите во Хамбург му дозволија да игра и покрај тоа што се уште има позитивни тестови на Ковид-19. Единствениот негативен тест го направил во вторникот.

„АТП треба да објасни кои се правилата. Во Париз беа спречени да играат некои играчи кои се негативни, а чии тренери се позитивни. Овде во Германија сте позитивни и можете да играте. Можам да им кажам благодарам на лекарите и на турнирот што ми дозволија да играм, но правилата мора да се знаат“, изјави Пер.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...