Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТАТКО НА ГОДИНАТА: На малиот розов велосипед од ќерка си ПОМИНА 400 КМ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ

Татко го поминал патот од Глазгов до Манчестер со мал розов велосипед од неговата ќерка, и тоа го сторил за да собере пари за добротворни цели.

Весли Хамнет (37) заврши неверојатен подвиг на 21 септември во 18 часот, минувајќи 370 милји за шест дена.

Тој растојанието го помина на мал, розев велосипед, кој стоел неискористен во барака веќе неколку години.

После неверојатната авантура, тој призна дека не се чувствува многу добро

– Се чувствувам како да сум на врвот на светот поради тоа што го направив, но сè ме боли. Најмногу ме боли грбот, но ниту нозете, ниту колената не се помалку болни – рече тој.

Сепак, како што рече, неговите ќерки се најгорди и никогаш не ги видел толку да се смеат.

Досега има собрано повеќе од 5.000 евра, кои ќе ги донира на разни организации.

Весли планирал да замине во Русија со својот велосипед, но поради Ковид-19, неговиот план треба да почека.

најчитани вести

Македонија

Миленко Неделковски, кој важи како прво новинарско перо на Мицкоски и близок пријател на Орце Камчев вчера ја отвори темата со блокираните сметки на...

Забава

Смртта на Диего Армандо Марадона е сè уште тема број еден во светот, а да не ја спомнувам Аргентина.Во татковината на починатата легенда се...

Забава

Нејзината судбина е многу интригирачка. Таа помина скоро цела деценија во манастир, а потоа стана sвезда во филмови за возрасни, и еве што вели...

Свет

На барање на фармацевтските компании Pfizer и BionTek условно да ја одобрат вакцината што заеднички ја развиваат, одговори денеска Европската агенција за лекови. Таа...