Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НЕВЕРОЈАТНО: Поради Ковид-19 ИЗГУБИЛЕ 145 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Американците изгубиле 145 милиони долари поради измами поврзани со Ковид-19, според податоците на Федералната комисија за трговија. Потрошувачите поднеле повеќе од 205.000 жалби од почетокот на годината.

Просечната загуба по лице изнесува 300 долари, но финансиската загуба кај постарите лица кои имаат најмалку 80 години, и покрај тоа што се помалку жртви од другите, е двојно поголема и изнесува 655 долари.

Измамниците користеле неколку начини за кражба на пари, вклучително и измами за поттикнување и невработеност, лажни третмани за превенција и третман и лажни добротворни цели.

Бројот на пријави поврзани со измами паднал на помалку од 200 на ден, од максимум околу 1.000 пријави на ден во април и мај. Но, имајќи предвид дека имало измами кои не биле пријавени, тој број е веројатно поголем.

– Пред да кликнете, прво застанете. Истражете и запрашајте се дали таа веб-страница, е-пошта, текст, непосредна порака или покана е легитимна. Бидете внимателни кому му давате пари или лични податоци – забележуваат од оваа институција.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...