Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Навални отпуштен од болница, но стравува за последиците од труењето

Берлинската болница „Шарите“ во средата објави дека лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални, е отпуштен од болничко лекување, бидејќи неговата здравствена состојба е „доволно“ подобрена, пренесува Скајњуз.

– Врз основа на напредокот и моменталната состојба на пациентот, лекарите кои го лекуваат веруваат дека е можно целосно закрепнување. Сепак, останува рано да се измерат потенцијалните долгорочни ефекти од неговото тешко труење, се вели во соопштението на болницата.

Уште во август, Навални беше пренесен од Омск во Берлин за да се лекува од наводното труење со агенсот од Новичок.

Европската Унија и Соединетите Држави го опишаа случајот како политички мотивиран обид за убиство и како трик што го организираа западните земји за воведување нови санкции кон Русија од страна на Москва.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...