Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Живеат по 130 години, а еве ШТО ЈАДЕ НАЈЗДРАВИОТ НАРОД НА СВЕТОТ

На крајниот север на Пакистан, во планинската долина на Хунзите, која се наоѓа во регионот Гилгит-Балтистан, луѓето живеат до 120, 130 години. Некои од нив го прославија и својот 145-ти роденден пред да заминат од овој свет.

Точниот број на години е тешко да се утврди затоа што Хунзите немаат изводи или докази со кои би можеле да ја поддржат нивната виталност, пренесува Панкуфер.

Во остатокот од Пакистан, животниот век е 67 години, но на покривот на светот, во изолираните пустини на Хималаите, владеат сосема различни закони за живот и смрт. Истражувачите забележале дека жените можат да забременат многу доцна, во шеесеттите години и подоцна, а исто така се верува дека не страдаат од рак. Научниците бараат објаснување во околината и храната.

Хунзите пијат вода од глечерите, сами одгледуваат храна и бидејќи се отсечени од блиските градови, тие не јадат ништо преработено. Кајсиите често се наоѓаат на нивното мени, а за време на постот со денови, па дури и месеци, тие не јадат ништо друго освен свеж сок и семе од овошје. Месото не е на менито секој ден, а доминираат житарки и зеленчук. Тие вежбаат јога, вежби за дишење и медитација.

Нивното потекло е обвиткано во тајност. Патиштата се полесни од сите соседни народи, а нивниот јазик (Бурушаски) е повеќе сличен на баскискиот отколку на кој било друг кој ги опкружува. Се шпекулира дека тие се потомци на војниците на Александар Велики кои не можеле да го следат, но решиле да останат на Хималаите.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...