Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Дали знаете КОЈ Е НАЈБОГАТИОТ ГЕРМАНЕЦ?

Во Германија има 251 милијардер, но човекот кој има најголемо богатство помеѓу нив е основачот на познатиот ланец супермаркети „Лидл“, Дитер Шварц кој се смета дека е најбогатиот Германец.

Ранг-листата на дневниот весник „Билд“ покажува дека овој осумдесетгодишен основач на „Лидл“ и ланецот Кауфланд има имот вреден 41,8 милијарди евра.

На второ место е семејството Рајман, кое е сопственик на компаниите „Јакобс“, „Коти“ со имот вреден 21,45 милијарди евра, а на трето е семејството на Волфганг Порше, сопственик на компанијата „Порше“ и „ВВ“, со имот вреден околу 20 милијарди евра.

Вкупниот имот на 1.000 најбогати Германци, според „Билд“, во моментов достигнува вредност од 1,1 трилиони евра, што е за 0,76 проценти повеќе од минатата година.

Весникот наведува и дека во Германија има 251 милијардер, што е за осум помалку од минатата година.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...