Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Каракачанов најави оставка и премисли, на крај ПАК СЕ ПРЕМИСЛИ И ПОНУДИ ДА СИ ОДИ

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов повторно го уреди својот пост на социјалната мрежа Фејсбук и го врати делот кој го избриша претходно, во кој изрази подготвеност да се повлече од сите функции, јави БГНЕС.

Рано утрово на Фејсбук се појави објава на Каракачанов по повод Денот на независноста, во која се вели дека тој е подготвен да се повлече и повика на формирање експертска влада.

Малку подоцна беше повлечен тој дел, засега повторно да е вратен во објавата.

Ако ме прашувате мене повеќе од сè, сега е потребен формат на дијалог. Подготвен сум да го гарантирам овој дијалог. Јас самиот неодамна ветив дека ќе се повлечам од функцијата вицепремиер ако Бојко Борисов и Румен Радев пружат рака во име на намалување на тензиите и експертски кабинет за да ја извадат Бугарија од оваа сегашна политичка криза без реваншизам и политичка пристрасност. Јас го предложив ова на Денот на обединувањето и потсетувам на Денот кога ја славиме Независноста, напиша Каракачанов на Фејсбук.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...