Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Бектеши ја започна прес конференцијата на албански јазик, А ИМ ПОРАЧА И НА НОВИНАРИТЕ ДА НАУЧАТ

Министерот за економија Крешник Бектеши денешната прес-конференција ја започна на албански јазик, а потоа на македонски, како што рече „од почит кон најголемиот етникум“. Прашан зошто обраќањето го започна по обратен редослед, а не како до сега тој на новинарите им порача да учат албански.

Јазикот е за да се доближат луѓето, важно е да се разбираме и секој дополнителен јазик е додадена вредност, а тоа секако би било добро и за вас како новинар, имајќи предвид дека има и многу функционери и многу ваши колеги кои го зборуваат тој јазик. Бидејќи ова е вторпат што ми го поставувате истото прашање, тоа било и во првите недели откако се усвои Законот за јазиците, рече министерот.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...