Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Уапсена жената поради писмо со рицин испратено до Доналд Трамп

Американската полиција уапсила жена која е осомничена дека го испратила писмото со смртоносниот отров рицин адресирано до Белата куќа.

Канцеларијата на ФБИ во Вашингтон соопштила дека е “уапсено лице, кое наводно е одговорно за праќање сомнително писмо“, пренесува Ројтерс.

Во соопштението се додава дека истрагата е во тек.

Извор од салужбата за безбедност кој сакал да остане анонимен, рекол за британската агенција дека уапсената жената е канадска државјанка.

Канадската кралска коњичка полиција соопштила дека во саботата добила барање од ФБИ за асистенција во истрагата и дека највероватно писмото испратено од Канада.

Слични писма испратени се на органите за кривично гонење во Тексас, вклучувајќи еден затвор и канцеларијата на шерифот.

Рицин е природен лек и се наоѓа во зрно, но со посебна постапка се претвора во биолошко оружје, кое може да предизвика смрт во рок од 36 до 72 часа. Не постои негов против отров.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...