Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

МИЦКОСКИ преложи на својот Централен Комитет вонреден конгрес, централниот одби

На вечерашниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес на кој тој нема да се кандидира, но тие едногласно го одбиле предлогот, брифираат од партијата вечерва.

„Седницата на Централниот комитет започна со говор на претседателот Христијан Мицкоски на кој направи ретроспектива на целокупното раководење со партијата на сите аспекти, отворена дискусија за состојбите и загриженоста за целокупната економска и политичка ситуација. Иако до пред почетокот на седницата не беше пристигната иницијативата за свикување на вонреден конгрес, претедателот Мицкоски на свое барање стави точка на дневен ред иницијатива за одржување на вонреден конгрес на кој тој не би се кандидарал.

Таквата точка едногласно од страна на Централниот комитет била отфрлена, по што Мицкоски ја продолжи седницата на која ќе предложи нови состав на извршниот комитет“, брифраат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во текот на денот се шпекулираше со повеќе имиња на нови членови на Извршниот комитет, но од партијата велат дека голем број информации не биле точни.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...