Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Трамп: Именување наследник на Гинсбург без одложување

Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека Вр ховниот суд наскоро ќе именува наследник на судиката Рут Бајдер Гинсбург, која починала во 87 година од канцер.

“Ние сме ставени во позиција на моќ и значење да носиме одлуки за луѓе кои нас не избраа, од кои најважен се смета избор на судии во Врховниот суд. Тоа е наша обврска без одложување“, објавил Трамп на Твитер.

Смрта на Гинсбург му дава на Трамп предност да го прошири козервативното мнозинство во Судот дури и пред изборите на 3. ноември.

Во најтесен избор на Трамп за оваа функција вклучува две жени правници – Ејми Кони Барет и Барбара Лагоа, рекле блиски извори во Белата куќа.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...