Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО одобри испитување на РАСТИТЕЛНИ АФРКАНСКИ ЛЕКОВИ ЗА КОВИД-19

Светска здравствена организација денеска објави правила за испитување на африканските растителни лекови за новиот коронавирус.

Научната потврда би била единствена основа за усвојување на сигурна и ефикасна традиционална терапија. Кој било традиционален лек, што ќе биде оценет како ефикасен набрзо би можел да се произведува, се наведува во сопштението на СЗО.

Според СЗО новите правила се насочени за помош и поттикнување на научниците во Африка да спроведат соодветни клинички испитувања.

Во светот се развиваат околу 140 потенцијални вакцини против Ковид-19, а десетина веќе се тестирани на луѓе во клиничките испитувања. Покрај тоа дадено е одобрение за три клинички истражувања во кои се користат традиционални африкански лекови.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...