Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Се ближи ли „нова“ цивилна војна во Америка – МИЛИТАНТИТЕ РИВАЛИ ЗАСТРАШУВАЧКИ СТОЈАТ ЕДНИ СПРОТИ ДРУГИ (ФОТО)

Во еден дел од градот, маршира конвој од околу 250 афро-американци мажи и жени кои се од глава до пети во воена униформа и со оружје.

На две милји далеку во знак на демонстрација на сила се наоѓаат и „патриотите“ кои се поддржувачи на Трамп, исто така вооружени до заби.
Минатата недела градот Луисвил во Кентаки, требаше да го прослави денот на фамозниот коњ „Кентаки Дерби“.
Но, наместо прослава имаше панцири и маски во форма на черепи кои ги заменуваа традиционалните разнобојни капи.

Афро-американските милитанти скандираа … „Нема правда! Нема Дерби!“ додека бараат правда за Брона Тејлор, 26-годишната девојка која пред шест месеци беше убиена од полицијата во нејзиниот дом среде ноќ, но за овој случај сè уште никој не е обвинет.

Во конфронтацијата меѓу двете страни полицијата речиси не се појави никаде, додека милитантите од двете групи стоеја околу 45 минути лице во лице надвикувајќи се меѓусебно со мегафони.

Ова беше една од сцените што најдобро ја сумираат годинашната трка за Белата куќа, што за некои коментатори може да прерасне во граѓанска војна, ако некоја од страните не го добие тоа што го сака.

Политиката на САД со години се поларизирана, но редовните конфронтации меѓу демонстрантите и вооружените контра-демонстранти феномен кој нормално дека го уклучува алармот. (DailyMail.co.uk)

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...