Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

МВР со официјални информации за акцијата во Кичево (видео)

На 19.09.2020 Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ во соработка со Одделот за специјални полициски операции и полициски службеници од СВР Охрид – ОВР Кичево, во рамки на оперативната акција, чија цел е ставање на крај на трговијата со наркотични дроги, преземаа мерки и активности за лишување од слобода на дилери на подрачјето на Кичево.  

Имено, во вечерните часови во центарот на Кичево е запрено патничко возило „ауди“, управувано од С.А., каде како совозач бил неговиот брат А.А., а при извршениот преглед над нив и во возилото, пронајдени се пакувања со марихуана, пари и нож. 

По претходно издадена наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Кичево, извршен е претрес во нивниот дом во Кичево, при што се пронајдени кокаин, хероин, марихуана, вага за мерење и големи износи на парични средства, за кои постои сомневање дека потекнуваат од продажба на наркотична дрога. 

Покрај ова, против С.А. и А.А. во изминатиот период се поднесени бројни кривични пријави до надлежното Јавно обвинителство и Судот, поради агресивно и насилно однесување, загрозување на сигурност и упатување на сериозни закани по граѓани и полициски службеници и нивните семејства, но завршиле без исход. 

Против С.А. и А.А. ќе биде поднесена кривична пријава по чл.215, со предлог за определување на мерка притвор.  

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...