Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ДАЛИ Е МОЖНО? Расим Љајиќ ја напушта српската влада по ДВЕ ДЕЦЕНИИ МИНИСТЕРУВАЊЕ

Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Расим Љајиќ потврди дека ја напушта министерската позиција по 20 години. Љајиќ, кој е и водач на Социјалдемократската партија на Србија, рече дека нема да биде министер во новата српска влада.

„Постојат неколку причини, а две се клучни. Првиот е фактот дека ова го најавив пред две години и го повторив неколку пати подоцна. Втората причина се честите обвинувања на моите политички противници и на локалната опозиција дека сум во секоја влада и дека сум вечен министер “, рече Љајиќ за„ Блиц “.

Тој изјави дека е еден од ретките министри кои ја напуштија Владата без да бидат избркани, кој се повлекува од министерската позиција без никакви афери. Љајиќ рече дека има некој што ќе го замени, но не може да ги открие деталите.

„Сè уште не можам да зборувам за специфични имиња од едноставна причина што сè уште не сме дефинирале кој оддел ќе припаѓа на СДП во владата на Србија“, рече Љајиќ.

Кога станува збор за тоа што ќе прави во иднина, Љајиќ рече дека има многу планови, а особено ќе се посвети на зајакнување на партијата и развој на нејзината инфраструктура.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...