Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Хамилтон: Не можам да верувам дека сум на една победа од рекордот на Шумахер

Светскиот шампион Луис Хамилтон идниот викенд во Сочи ќе има можност да го стигне големиот Михаел Шумахер по број на победи во Формула 1 шампионатот. Хамилтон ја почна кариерата во Ф1 во 2007 година во Мерцедес и во дебитантската сезона беше втор со само еден бод зад Финецот Кими Раиконен, а веќе следната го освои шампионатот.

Својата 90 победа ја оствари минатата недела во Муџело и со тоа се најде во систуација да го изедначи рекордот на Шумахер веќе идната недела.

Не ми се верува. Очигледно привилегија е да бидам во позиција и да имам одлична екипа и возило. Им благодарам на луѓето кои продолжуваат напорно да работат. Јас сум само една карика во ланецот, но да се победува не е лесно кога имате одличен возач како Валтери Ботас кој ве турка нанапред и ве тера да се подобрувате“, го пофали Хамилтон својот тимски колега.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...