Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дритан Абазовиќ министер за надворешни на Црна Гора

Човекот кој ја предводеше платформата „Црно на бело“, Дритан Абазовиќ, се очекува да ја добие функцијата министер за надворешни работи во новата влада на Црна Гора.

Веста ја објавуви „Новости“, кој исто објави и детали во врска со формирањето на Владата што ќе ја води Здравко Кривокапиќ.

Според црногорските медиуми, Абазовиќ одигра клучна улога во формирањето на оваа Влада и рушењето на досегашната власт на Мило Ѓукановиќ.

Абазовиќ, исто така, беше одлучувачки фактор за програмата и задачите на новата Влада, држејќи го во фокусот Косово и недопирање на признавањето на независноста на Косово, НАТО и патот кон ЕУ.

Запрашан за можноста Црна Гора да го повлече признавањето на независноста на Косово, тој рече дека секако дека ќе биде против и реќе дека ова прашање нема да биде ставено ниту на дневен ред, бидејќи тоа е завршена работа, не треба да се враќаме во минатото. 

Очекувам Белград и Приштина да најдат заеднички јазик во блиска иднина и да постигнат договор со цел да се намалат тензиите и да се овозможување на процесот на помирување. Мирот е бесценет, рече Абазовиќ.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...