Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СПРЕМАЈТЕ ПАСОШИТЕ следната недела одлука за ЗЕЛЕНО СВЕТЛО за преку граница?!

Земјите од регионот, следната недела се очекува конечно да одлучат за слободен премин на границата. Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела, промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната „on-line“ средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција, пренесе Алсат.

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека бидејќи епидемиолошката состојба е слична во целиот регион, регионалните власти најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето одлуки за борба против пандемијата.

Но, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест за да се премине границата.

Пред една недела, Филипче се сретна со неговиот косовски колега Арменд Земај, кој рече дека за границите ќе се одлучува оваа недела, што не се случи. Тие споменаа дека укинувањето на ПЦР негативниот тест може да се замени со серолошко тестирање, брз 15 – минутен тест на граница или дури и целосно укинување, само со носење маски и средства за дезинфекција. Вчера вицепремиерите на двете земји Тахири и Груби се состанаа во Скопје, но освен декларативни заложби, тие не и соопштија на јавноста за каква било одлука што треба да се донесе за олеснување на слободното движење на граѓаните од двете земји или од регионот, објави Алсат.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...