Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Сијарто: Унгарија во ЕУ ќе ја промовира американската политика на Блискиот Исток

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто во САД изјави дека Унгарија ќе ја промовира американската политика од Блискиот Исток во Европската Унија.

Сијарто во Вашингтон оствари средба со американскиот претседател Доналд Трамп и Џеред Кушнер, а беше единствениот министер за надворешни работи на ЕУ кој присуствуваше на церемонијата на потпишување на мировниот договор меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин.

Осврнувајќи се на претходните разговори со секретарот за енергетика Дан Брујел, министерот истакна: „Природниот гас во Унгарија ќе се снабдува во услови на нови околности од почетокот на следната година со изградба на терминал во Хрватска и договор за купување гас со неруска компанија“

Шел ќе ја снабдува Унгарија со 250 милиони кубни метри гас секоја година во следните шест години. Унгарија веќе ја поврза мрежата со шест од седум нејзини соседни земји. Врската со Словенија допрва треба да се воспостави, додаде тој.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...