Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Правда или политика? Во ист ден осудени Груевски, Јанкуловска и Поповски, а ослободен Мицкоски

Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информираше јавноста дека на 17 септември 2020 година, одлучи по предметот познат во јавноста под името “ТЕНК” за набавка на мерцедесот , кои се оформени по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска.

Со донесените пресуди Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби поднесените барања на осудените, поднесени лично од нивна страна и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје. Со тоа Никола Груевски е осуден на 2 години затвор, Јанкуловска на 4 години, додека Поповски веќе ја одлежува 4 годишната казна затвор.

Во ист ден, интересно е дека стигна одлука од обвинителството дека нема докази за поведување кривична постапка за предметот познат како “Теретана” во кој Христијан Мицкоски беше осомничен дека ги прекршил протоколите со тоа што вежбал во теретана за време на забраната поради Корона кризата.

најчитани вести

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Забава

Германските здравствени власти започнуваат истрага против студиото што го снима најновото, четврто продолжение на легендарната акциона серија на СФ Матрикс за „корона забава“ во...