Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Никола Тодоров во колумна на Дојче Веле го реши Мицкоски

Никола Тодоров во најновата колумна на Дојче Веле објаснува зашто ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски на чело неможе да победи.

Прво, не е голем работник, повеќе сака да филозофира отколку да делува.

Второ, го губи времето на непродуктивни сплеткарења, кафеански седенки и озборувања.

Трето, не знае да состави тим, ниту пак да селектира и привлече квалитетни кадри.

Четврто, нема способност да менаџира со сложени операции, ниту пак да постави организација која ќе функционира.

Петто, склон е да верува во завери и конспирации и често делува без да ги провери информациите од повеќе извори.

Шесто, има огромна суета и неприродно силна желба за моќ (власт).

Седмо, нема харизма. Не е дека нема позитивни квалитети, но и тие се сериозно засенети од фактот што лесно отстапува од дадениот збор.

Целата колумна на Никола Тодоров за Дојче веле на следниот ЛИНК.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...