Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МАСКИТЕ СЕ ПОДОБРА ЗАШТИТА ОД ВАКЦИНАТА – Тврди директорот на центарот за контрола на болести на САД

Centers for Disease Control and Prevention Director Dr. Robert Redfield speaks during a Senate Appropriations subcommittee hearing on a review of Coronavirus Response Efforts on Capitol Hill, on September 16, 2020, in Washington, DC. (Photo by Anna Moneymaker / POOL / AFP) (Photo by ANNA MONEYMAKER/POOL/AFP via Getty Images)

Носењето заштитни маски може да обезбеди подобра заштита од Ковид-19 отколку вакцините, смета директорот на Американскиот центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд.

– Можеби би отишол дотаму да кажам дека оваа маска ќе ми гарантира поголема заштита од коронавирусот отколку ако би биле вакцинирани против Ковид, бидејќи имуногеноста би била 70 проценти, и ако не добијам имунолошка реакција, вакцината нема да ме заштити. Оваа маска ќе ме заштити, нагласи Редфилд во Сенатот, пренесе Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека американските граѓани се уште не носат маски на ниво што ефикасно би ја ставило епидемијата под контрола.

– Затоа и понатаму ќе барам од Американците да преземат одговорност, особено оние на возраст меѓу 18 и 25 години, бидејќи гледаме дека епидемијата продолжува, рече Редфилд.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...