Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ИДОЛИ НА МЛАДИТЕ СЕ ЛИКОВИ СЕ ОД ПОДЗЕМЈЕТО, зошто е тоа така

Јавноста беше шокирана кога во неделата напладне експлодираше џип во мафијашка пресметка во Нов Белград, при што загина Страхиња Стевановиќ, кој претходно и беше добро познат на српската полиција. Ова е само уште еден во низата мафијашки судири што го потресоа главниот град во последната година. Психологот Александра Јанковиќ порано зборуваше и за „Телеграф“ за тоа како да станеш криминалец во Србија.

– Криминалот секогаш има свое време и свој живот. Од друга страна, тие се претежно оние кои созреале во многу критичен период и кои практично се навикнати на сцени на насилство и разни агресивни однесувања, и на нивните родители и на некои социјални идоли. Тие се доволно стари сега, па доколку го имаат тој потенцијал и разни нерешени идеи и конфликти, тие самите ќе заминат во историјата – истакнува Александра Јанковиќ.

Како што вели, криминал секогаш ќе има, само што понекогаш е засилен поради честите судири меѓу луѓето кои припаѓаат на истото милје. Она што е различно во однос на деведесеттите е дека денешните т.н. криминалци се и големи ѕвезди на Инстаграм.

– Општо, Интернетот е канал над кој не постои сериозен степен на контрола. Содржината што не треба да се прикажува на телевизија е присутна тука во најлошата можна форма. Исто така, присуството на социјалните мрежи честопати подразбира идентификување со вредностите што се промовираат таму. За да не би имале мафијашки судири на улица за 10-15 години, родителите треба да преземат поголема контрола над своите деца, што следат и на што се восхитуваат. Речениците како „ова се новите генерации“, „не ја разбираме технологијата“ се најчесто оправдување, а не реалност.

– Ако сте заинтересирани за вашето дете, ќе разговарате со него, ќе бидете писмени и ќе го замолите да видите што го интересира на мрежите. Да се правдате себеси со тоа што сте неуки или не можете да контролирате сè што тој прави, е само префрлување на одговорноста кон некој друг. Затоа би било добро родителите да посветат малку повеќе време на своите деца, затоа што за многу од оние момци кои подолго време биле во криминал, може да се каже дека се воспитани.

– Површно, тие делуваат како и сите други млади луѓе, но тие не живеат така и не функционираат така. Тие треба да се запрашаат што прават идолите на нивните деца. За жал, голем број родители веројатно се одлучуваат за варијантата што им ги затвора очите, па го оставаат детето да биде „способно“ исто како и неговиот идол. Она што може да биде сомнително, всушност им се чини дека е резултат на вештина, вели тој.

Кои се девојчињата кои свесно влегуваат во врска со криминалци? И на крајот, дојдовме до познатиот стереотип – девојка која е убава и што го користи своето тело како деловен предмет секогаш совршено се сложува со криминалец, односно разбојник, и двајцата се склони на лесно богатење.

Па, по толку многу случаи во кои некои беа невини и убиени, зарем денешните девојки не се плашат од врски со криминалци?

– Јас знам од клиничката пракса за разни примери, но буквално ги прашав девојките кои беа опкружени со опасни момци дали им паѓаше на ум дека можат да бидат колатерална штета на пресметката на мафијата? Дури 90 проценти од нив ми рекоа „Што ми е гајле“ и дека нивната цел е да бидат славни и на сцената. Тоа е многу самоуништувачки модел затоа што тие навистина не размислуваат за ништо, ниту за своето здравје, па дури и за животот – заклучи психологот Јанковиќ во интервју за „Телеграф“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...